تم فارست فارسی

تاثیر افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت

حتما شما هم پس از راه اندازی وب سایت وردپرسی خود مدام این جمله را شنیده اید که روی سایتتان زیاد افزونه نصب نکنید چرا که قبل از نصب افزونه ها باید با تاثیر افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت آشنا باشید.

اما تعداد مناسب برای نصب افزونه های وردپرسی چقدر است و واقعا آیا تاثیری بر روی سرعت سایت خواهد داشت؟

با اینکه افزونه ها ویژگی های مفیدی را به وب سایت وردپرسی شما اضافه می کنند، اما بر روی سرعت سایتتان نیز تاثیر خواهند گذاشت و ممکن است باعث کم شدن سرعت وب سایتتان شده و حتی امنیت آن را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

در این آموزش از وردپرس نارنجی در مورد تاثیر افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت صحبت خواهم کرد.

چرا باید از افزونه ها استفاده کنیم؟

قبل از اینکه در مورد تاثیر افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت صحبت کنم، بهتر است با علت نصب افزونه های مختلف در وردپرس آشنا شوید.

شما به عنوان فردی که صاحب یک وب سایت وردپرسی است، باید با نیازهای سایتتان آشنا شده و برای برآروده کردن این نیازها می توانید از افزودنی ها استفاده کنید.

برای مثال برای ساخت فروشگاه اینترنتی می توانید از افزونه ووکامرس، برای ایجاد یک وب سایت آموزشی از افزونه لرن پرس، برای بهبود سئو از افزونه yoast seo و … استفاده کنید.

پس هر پلاگین ویژگی جدیدی را به وب سایت ما اضافه می کند اما علاوه بر شناخت ویژگی های افزونه باید با تاثیر آن بر روی سرعت سایت نیز آشنا باشید.

تاثیر افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت

همانطور که گفتم هر کدام از افزونه های وردپرس قابلیت و ویژگی خاص خود را دارند و با هدف خاصی طراحی شده اند.

اما این افزونه ها برای پیاده سازی قابلیت های خود در سیستم وردپرس، با دیتابیس وردپرس اقدام به ارتباط و تبادل داده می کنند، که به ازای هر بار برقراری ارتباط با پایگاه داده یک درخواست HTTP به سمت سرور فرستاده می شود.

علاوه بر این هر افزونه در باطن خود دارای فایل های مخصوص به خود می باشد. این فایل ها شامل کدهای CSS، جاوا اسکریپت، تصاویر و … هستند.

هنگام بارگذاری و لود هر افزونه این کدها نیز اجرا خواهند شد و یک درخواست HTTP به سمت سرور سایت فرستاده می شود. هر چه تعداد در خواست های HTTP بیشتر باشد، زمان بارگذاری سایت افزایش خواهد یافت و تاثیر افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت دقیقا در همین تعداد درخواست ها است.

پس اگر افزونه های متعددی استفاده کنید، بسته به عملکرد آن ها ممکن است تعداد زیادی درخواست HTTP ارسال شود و با این تاثیر، با کاهش تعداد افزونه ها یا افزایش آن ها سرعت سایتتان نیز کاهش یا افزایش می یابد.

خب شاید اکنون این فکر به ذهن شما بیاید که باید از نصب افزونه به طور کلی خودداری کنید، اما باید بگویم که این کار غیر ممکن است و شما برای پیشرفت سایت وردپرسی خود نیاز به افزونه ها دارید.

برای دریافت تاثیر افزونه های مختلف بر روی سرعت سایتتان، می توانید روش های کاربردی که در ادامه آورده شده است را انجام دهید.

بررسی لود پلاگین های وردپرس

برای اینکه دریابید چطور افزونه ها روی زمان بارگذاری و سرعت سایت تاثیر می گذارند، می توانید سرعت لود افزونه را با فایل هایی که هنگام بارگذاری آن لود می شوند بررسی کنید.

برای این منظور ابزارهای مختلفی وجود دارند و یکی از آنها ابزار Inspect مرورگرها می باشد.

روی یکی از صفحات سایتتان کلیک راست کرده و گزینه inspect را انتخاب کنید و در قسمت باز شده روی دکمه Network کلیک کنید و سایت را ریلود کنید. همینطور که صفحه دوباره بارگزاری می شود، می توانید ببینید که هر فایل توسط مرورگرها چطور بارگیری می شود و به خوبی تاثیر افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت را مشاهده کنید.

مشاهده لود افزونه ها هنگام لود سایت
تاثیر افزونه بر سرعت لود سایت

البته ابزارهای دیگری نیز برای دریافت تاثیر افزونه ها بر روی سرعت سایت وجود دارند، مانند GTmetrix، pingdom و … .

چه تعداد افزونه باید روی سایت نصب باشد؟

اکنون که با تاثیر افزونه های مختلف بر روی سرعت سایت آشنا شدید، احتمالا این سوال همیشگی ذهنتان را مشغول خواهد کرد، چه تعداد افزونه باید روی سایت نصب کنید؟

تعداد مشخص و دقیقی برای این سوال وجود ندارد! فقط باید از افزونه هایی استفاده کنید که واقعا برای شما کاربرد دارند و اگر از افزونه ای استفاده زیادی نمی برید، بهتر است آن را از سیستم خود پاک کنید.

افزونه های خوب را دانلود و نصب کنید، منظور از افزونه های خوب افزونه هایی هستند که تعداد نصب بالایی دارند و اغلب افراد آن ها را نصب کرده اند و مشکلی در سرعت نداشته اند.

قبل از نصب افزونه در مورد آن دقیق مطالعه کنید و با مزایا و معایب آن به خوبی آشنا شوید.

Dan Norris، یکی از بنیانگزاران WP Curve معتقد است که ۲۰ افزونه با کیفیت یا کمتر برای یک سایت کافی است. او معتقد است با اینکه افزونه های وردپرس بر روی سرعت سایت تاثیر دارند، هیچ قوانین سخت و پیچیده ای در این میان وجود ندارد.

۵ / ۵ ( ۲ امتیاز )

mojadam

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0