تم فارست فارسی

۶۵ هزار سایت در خطر با آسیب پذیری امنیتی افزونه Profile Builder

متاسفانه خبرها حاکی از آسیب پذیری امنیتی افزونه Profile Builder هستند، این افزونه که دارای نسخه تجاری نیز می باشد تا کنون تنها در نسخه رایگان خود بیش از ۵۰ هزار نصب فعال و در نسخه تجاری بیش از ۱۵ هزار نصب داشته است.

طبق گزارش ها این آسیب پذیری نه تنها در نسخه رایگان بلکه در نسخه تجاری این افزونه وجود دارد، با کمک Profile Builder می توانید تمام آنچه را برای ایجاد یک ورود و ساخت پروفایل حرفه ای برای کاربران نیاز دارید فراهم کنید.

تمام نسخه های افزونه Profile Builder تا نسخه ۳.۱.۰ دارای این آسیب پذیری هستند و بسیار مهم است که اگر از این افزونه استفاده می کنید حتما آن را برای امنیت وردپرس خود به روزرسانی نمایید.

همانطور که گفتم این افزونه به شما کمک می کند با ایجاد فرم های سفارشی، به کاربران خود این امکان را بدهید تا ثبت نام، ویرایش پروفایل خود و موارد دیگر را انجام دهند.

اما آسیب پذیری امنیتی افزونه Profile Builder به دلیل ویژگی دیگری است که این افزونه در اختیار کاربران خود قرار می دهد. این افزونه دارای یک ویرایشگر نقش کاربری سفارشی است که به تمام کاربران با نقش کاربری مدیر کل این امکان را می دهد که امتیازات خاص را به کاربران دیگر سایت  اختصاص دهند.

برای پیاده سازی این نقش های کاربری سفارشی در فرآیند ثبت نام، این افزونه از هندلرهای فرم استفاده می کند تا یک نقش انتخاب شده را به یک کاربر جدید اختصاص دهد؛ اما نقش کاربری به طور پیش فرض موجود نیست اما می تواند توسط یک مدیر سایت در یک لیست فهرست کشویی اضافه شود.

دقیقا آسیب پذیری امنیتی افزونه Profile Builder در همین نکته وجود دارد که به کاربر مشکوک امکان ارسال ورودی در زمینه های فرم را که در شکل واقعی اصلا وجود ندارند، می دهد. به خصوص اگر شما به عنوان مدیر یک سایت، User Role field را به فرم اضافه نکرده باشید، یک مهاجم یا هکر می تواند یک مقدار موجود در User Role را در زمان ارسال فرم خود، استفاده کند.

همین مساله به هکر­ها و کاربران غیرمجاز این امکان را می دهد تا اکانت مدیریت­ را در سایت های آسیب پذیر وردپرسی ثبت کنند و این افراد با داشتن امتیازات ادمین سایت، می توانند به طور موثری سایت را به دست بگیرند آن را از دسترس ادمین اصلی خارج کنند و یا بدافزار و ویروس ها را در سایت رها کنند.

پس اگر از این افزونه استفاده می کنید، حتما و سریعا برای جلوگیری از آسیب پذیری امنیتی افزونه Profile Builder آن را به نسخه بالاتر از ۳.۱.۰ به روزرسانی کنید.

۵ / ۵ ( ۳ امتیاز )

mojadam

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0